Dlaczego firmy z Opola powinny zaiwnestować w Lean?

Prowadzenie przedsiębiorstwa nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza, kiedy nasze przedsiębiorstwo działa w sektorze produkcyjnym – wówczas mamy o wiele trudniejsze zadanie. Naszym głównym celem jest to, żeby wszystko funkcjonowało jak tryby w zegarku i nie tworzyły się np. w procesie produkcji żadne nieprzewidziane przerwy. Zapewnienie takiego stanu rzeczy w produkcji nie jest łatwe i do realizacji tego celu potrzebne są odpowiednie systemy zarządzania, które pomagają w sprawnym kierowaniem przedsiębiorstw. Jednym z takich systemów, bardzo popularnym jest Lean Management. Lean management zyskał na popularności dzięki zastosowaniu tej koncepcji w salonach Toyoty.

Na czym polega Lean management?

Lean management to stosowanie się do zasad szczupłego zarządzania. Lean management, podobnie jak niektóre inne systemy zarządzania opiera się na sztandarowej zasadzie 5s do zasad której należą określanie wartości, identyfikowanie strumienia, przepływ, system ssący oraz nieustanne dążenie do perfekcji.

wykres-zarzadzanie

Na czym się koncentruje lean management?

Lean management skupia się na redukcji kosztów poprzez zwiększenie wydajności pracy. Chodzi o to, że w przedsiębiorstwach mogą występować marnotrawstwa, które wpływają na dłuższą ilość spędzonego nad daną czynnością czasu, a które z kolei przyczyniają się do opóźnień i wzrostu kosztów. Marnotrawstwa to czynności, które nie przynoszą przedsiębiorstwu żadnej korzyści. Można do nich zaliczyć:

  • ponadplanową produkcję – produkowanie w ilości większej niż potrzebna generuje dodatkowe koszty w postaci magazynowania i stwarza efekt zamrożonego kapitału,
  • zbędne posunięcia – mogą występować prace wykonywane przez pracowników, które nie przynoszą przedsiębiorstwu wartości dodanej, a wynikają głównie ze złej organizacji pracy.
  • oczekiwanie – w wyniku błędów lub opóźnień część maszyn i ludzi może nie mieć nad czym pracować, jest to sytuacja niedopuszczalna z punktu widzenia lean,
  • wady – niewłaściwe wykonanie produktu, usługi oraz wady, które mogą pojawić się w trakcie procesu produkcji.

Jak niwelować muda w lean management?

Muda czyli marnotrawstwa można w łatwe sposoby eliminować. Wdrożenie systemu lean dokładnie i szczegółowo pozwoli wyeliminować większość marnotrawstw co znacząco przyczyni się do wydajności przedsiębiorstwa. Przykładowym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich oznaczeń produkcyjnych.  Oznaczenia dzięki odpowiedniej charakterystyce mogą wydzielić odpowiednie strefy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i tym samym wyeliminować marnotrawstwo czasu wśród pracowników np. szukających konkretnych urządzeń.

 

Kategoria: Biznes, Ciekawostki, Informacje Tags: , , ,

Sprawdź:

Hiszpańskie zwroty które powinieneś znać – hiszpańskie podstawy dla każdego Hiszpańskie zwroty które powinieneś znać – hiszpańskie podstawy dla każdego
Serwisuje swojego laptopa w Opolu – zobacz gdzie i jak Serwisuje swojego laptopa w Opolu – zobacz gdzie i jak
Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie LED w biurze? Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie LED w biurze?
Wynająć czy postawić? Który garaż blaszany będzie lepszy? Wynająć czy postawić? Który garaż blaszany będzie lepszy?
© 2660 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.