Depresja a złe samopoczucie – czym się różnią?

Złe samopoczucie może być wywołane przez wiele czynników, takich jak problemy w pracy, napięte relacje w związku czy kłopoty ze zdrowiem. Taka sytuacja przytrafia się każdemu i jest ona zupełnie normalna i nie powinna budzić niepokoju.

Depresja natomiast jest bardzo poważną chorobą psychiczną, która nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie osobie chorej, ale i jej najbliższemu otoczeniu. Może ona mieć także bardzo poważne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się próbą samobójczą. Obniżone samopoczucie oraz depresja mają kilka podobnych symptomów, przez co bardzo często są one błędnie ze sobą utożsamiane. Dzieli je bowiem wiele różnić, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej, co pomoże rozróżnić w przyszłości te dwa stany.

Czym charakteryzuje się złe samopoczucie?

Złe samopoczucie, smutek i przygnębienie to uczucia towarzyszące najczęściej konkretnym wydarzeniom z życia. Cechą charakterystyczną oraz tym, co odróżnia je od depresji to przede wszystkim fakt, że jest to stan przejściowy. Nawet jeśli trwa on kilka dni nie oznacza, że są to początki depresji. Osoba ze złym samopoczuciem wie, co jest jego przyczyną i potrafi realnie ocenić sytuację i ma nadzieję, że w najbliższym czasie uda się rozwiązać problem, który jest powodem smutku czy przygnębienia. Zły humor nie wiąże się z rezygnacją wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie do pracy czy gotowanie obiadu. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy stan ten się przedłuża lub pojawia coraz częściej bez wyraźnej przyczyny. Może to bowiem oznaczać rozwijającą się depresję.

Depresja- jak ją rozpoznać?

Depresja jest chorobą, która co roku dotyka coraz większą część społeczeństwa. Jej głównym objawem jest obniżenie nastroju, niska samoocena oraz poczucie beznadziejności i niemocy. Osoba dotknięta tą chorobą nie ma ochoty na wykonywanie nawet najprostszych czynności czy kontakty międzyludzkie. Z każdym dniem, tygodniem objawy depresji nasilają się, a jeśli nie będzie on odpowiednio leczona może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Pacjenci cierpiący na depresją czują smutek i przygnębienie bez wyraźnego powodu. Nie są w stanie określić, co wywołuje u nich złe samopoczucie. Charakterystycznym objawem tej choroby jest także zupełny brak motywacji i chęci do rozwijania się czy realizowania codziennych zadań. Bardzo często osoby z depresją wycofują się z życia towarzyskiego, gdyż najbezpieczniej czują się własnym domu. Pojawiają się także problemy z koncentracją, brak apetytu i kłopoty ze snem.

Depresja jest bardzo poważną chorobą, gdyż wiąże się nie tylko z obniżonym samopoczuciem. Nasilające się objawy wyłączają osobę nią dotkniętą z życia zawodowego, rodzinnego i towarzyskiego. Wszelkie próby poprawy humoru nie przynoszą skutku i są traktowane wręcz odwrotnie, jako atak na osobę chorą. Depresji bardzo często towarzyszą myśli samobójcze, a krok ten wydaje się dla pacjentów jedynym rozwiązaniem w sytuacji, w której się znaleźli. Nierzadko podejmowane próby kończą się śmiercią osoby z depresją. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy najbliższe otoczenie nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroba ta dotknęła bliską im osobę. Depresja bardzo często mylona jest ze złym samopoczuciem i chandrą. Jeśli jednak charakterystyczne objawy trwają dłużej niż kilka dni i są bardzo nasilone może oznaczać to, że my lub bliska nam osoba potrzebują pomocy.

depresja

Jak walczyć z depresją?

W skutecznej walce z depresją bardzo istotne jest prawidłowe rozpoznanie problemu. Jeśli zły humor, przygnębienie i smutek utrzymują się przez dłuższy czas lub nieustannie powracają najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa. Pomoże on określić, czy objawy te wywołane są złym samopoczuciem czy może depresją. Udzieli także porad odnośnie tego, jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie terapii. W takich miejscach, jak ośrodek leczenia depresji specjaliści zajmują się dotkniętym depresją pacjentem w odpowiedni sposób i pomagają mu przywrócić chęć do życia oraz poradzić sobie ze smutkiem i niską samooceną. Bardzo często takie miejsca są jedynym ratunkiem dla osób z depresją.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.