Czy terapia rodzinna może pomóc w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi?

Terapia rodzinna ma na celu pomóc rozwiązać różnego rodzaju konflikty oraz problemy, które pojawiły się w rodzinie. Bardzo często jest ona przydatna również w kłopotach wychowawczych, które sprawiają dzieci. Rodzice, którzy czują, że nie radzą sobie z wychowaniem swoich pociech i potrzebują w tym zakresie wsparcia, powinni się zgłosić na taką właśnie terapię. Może ona przynieść doskonałe efekty.

Kiedy warto zdecydować się na terapię rodzinną?

Wbrew pozorom na terapię rodzinną chodzą nie tylko dysfunkcyjne rodziny, w których występują poważne problemy związane z uzależnieniem czy innymi życiowymi trudnościami. Jest ona wskazana przede wszystkim wtedy, gdy między członkami rodziny dochodzi do konfliktów i nie mogą oni znaleźć porozumienia w wielu kwestiach. Taka terapia może przynieść oczekiwany efekt także w przypadku różnego rodzaju kryzysów związanych z przeżywaniem trudnych chwil. Bardzo często zewnętrzne wsparcie obcej osoby pozwala skutecznie uporać się z trudnościami.

Terapia rodzinna jest wskazana także w przypadku, gdy rodzice otrzymują sygnały ze szkoły czy otoczenia dziecka, że jego zachowanie uległo znacznemu pogorszeniu. Bardzo często problemy w domu odbijają się bowiem na postępowaniu najmłodszych, którzy nie potrafią w inny sposób uporać się ze swoimi emocjami. Wspólna terapia może przynieść porozumienie oraz wzajemne zrozumienie. 

Jakie metody terapeutyczne stosuje się w przypadku terapii rodzinnej?

Każda rodzina jest inna i boryka się z zupełnie innymi problemami. To właśnie dlatego trzeba dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną dopasowaną do konkretnych kłopotów. Jedną z najczęściej stosowanych jest psychoanalityczna terapia rodzinna. Przeprowadza się ją w celu ułatwienia pozbycia się wewnętrznych konfliktów i nieporozumień. Podczas spotkań z terapeutą wspólnie ustalają, co dokładnie jest przyczyną ich kłopotów i wspólnie wypracowują skuteczne schematy postępowania. W ten sposób są w stanie dojść do porozumienia.

Kolejna metoda to terapia rodzinna bazująca na doświadczeniu. Ma ona na celu uwrażliwić wszystkich członków rodziny na potrzeby pozostałych. W przypadku tej terapii terapeuta nawiązuje bliską relacją z pacjentami i niejako staje się częścią rodziny. Służy tym samym jako wzorzec do naśladowania. Pacjenci uczą się, jak zerwać ze starymi schematami, które nie przynosiły oczekiwanych efektów i zastąpić je nowymi opartymi na wzajemnym szacunku oraz otwartości.

Dość powszechna jest także behawioralna terapia rodzinna. Jej głównym założeniem jest zmiana zachowań z karnych na nagradzające. W praktyce oznacza to, że podczas spotkań z terapeutą członkowie rodziny uczą się, w jaki sposób okazywać swoje potrzeby oraz jak komunikować się z pozostałymi. Terapia ta polega na modyfikacji dotychczasowych zachowań, które mają na celu zacieśnić wzajemne więzi i relacje. 

Jakie są najważniejsze efekty terapii rodzinnej?

Głównym zadaniem terapii rodzinnej jest rozwiązanie problemu, z jakim zgłosiła się ona do poradni. Musi więc opierać się na znalezieniu jego przyczyn oraz jego wyeliminowaniu. Tylko w ten sposób podjęte działania pozwolą uzyskać oczekiwany efekt. Terapia rodzinna daje wiele korzyści wszystkim uczestnikom. Przede wszystkim otwiera i uwrażliwia na potrzeby pozostałych. Pozwala także zdecydowanie lepiej zrozumieć postępowanie zarówno swoje, jak i bliskich. Terapia pokazuje, w jaki sposób komunikować się między sobą, aby zostać wysłuchanym. Bardzo często uczy także jak mówić o swoich problemach i oczekiwaniach. 

psycholog

W przypadku rodziców, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami wychowawczymi, terapia rodzinna może wskazać, w którym kierunku powinno iść wychowanie ich pociechy. Pozwala znacząco zwiększyć kompetencje wychowawcze. Otwiera także na potrzeby fizyczne oraz emocjonalne dziecka, dzięki czemu rodzice są w stanie lepiej zrozumieć to, co czuje ich pociecha. Tego rodzaju terapia przynosi więc wiele korzyści, dlatego warto z niej skorzystać. 

Jeśli czujesz, że Ty oraz Twoi najbliżsi potrzebujecie pomocy, aby móc poprawnie się komunikować i budować pozytywne wzajemne relacje, warto znaleźć ośrodek, w którym jest przeprowadzana terapia rodzinna. Opole to jedno z wielu miast w całym kraju, na którego obszarze można taki znaleźć. Warto skorzystać z takiej pomocy, gdyż wsparcie terapeuty może pomóc wypracować na nowo wzajemne relacje.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.