Co zrobić, gdy pracodawca zwleka z przygotowaniem umowy?

Podjęcie pracy w konkretnym miejscu zatrudnienia powinno wiązać się z podpisaniem określonego typu umowy. Najbardziej pożądanym w Polsce rodzajem jest oczywiście umowa o pracę, która daje nie tylko stabilność zatrudnienia, ale także wiąże się z odprowadzaniem wszystkich składek oraz ubezpieczeniem zdrowotnych. Co jednak w sytuacji, gdy rozpoczniemy już pracę, a pracodawca zwleka z przygotowaniem umowy do podpisania? Jak się w takiej sytuacji zachować i jak ubiegać się o swoje prawa? Co może się wydarzyć w przypadku braku umowy pisemnej i co zrobić, jeśli pracodawca postanowi nagle zerwać z nami stosunek pracy, a my nie mamy podpisanego dokumentu umowy o pracę, który pozwoliłby nam ubiegać się o należną nam odprawę lub zachowanie okresu wypowiedzenia? Sprawdź!

Spisanie umowy o pracę, a wymogi prawne w tym zakresie

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Prawem Pracy, umowa o pracę musi być zawarta w formie dokumentu pisemnego. Taki dokument musi zostać podpisany przez obydwie strony oraz opatrzona datą. Umowę strony mogą podpisać wcześniej z informacją o tym, od kiedy zaczyna obowiązywać. Jeśli nie zostało to zrobione, to obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie pisemnej umowy pracownikowi najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego pracy w danym miejscu zatrudnienia. Jest to bardzo istotne, ponieważ w umowie o pracę znajdować się powinny między innymi informacje o:

  • kwestiach związanych z wymaganiami, jakie ma pracodawca wobec nowego podwładnego,
  • formie zawartej między stronami umowy,
  • wynagrodzeniu,
  • liczbie godzin do przepracowania

oraz innych istotnych kwestii. Umowa powinna być skonstruowana zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem pracy i musi zachowywać wszelkie przywileje, z jakich mogą korzystać obie strony z tytułu aktualnych przepisów.

W przypadku rozpoczęcia pracy w firmie bez podpisania umowy pisemnej dochodzi do nawiązania stosunku pracy. Uznaje się więc, że umowa została zawarta w sposób dorozumiany. Zgodnie z prawem pracownik jest więc chroniony przed nagłą utratą zatrudnienia i przysługują mu wszystkie przywileje w ramach danego stosunku zatrudnienia. Z kolei dla pracodawcy brak umowy może oznaczać bardzo przykre konsekwencje. To jego obowiązkiem jest sporządzenie i dostarczenie umowy o pracę do podpisu przez pracownika.  Musi być ona zawarta w dwóch egzemplarzach: jednym dla pracodawcy oraz jednym dla pracownika. Każdy egzemplarz musi być podpisany przez obydwie strony, aby był w stu procentach ważny.

Jeśli pracodawca ociąga się z przygotowaniem pisemnej umowy, a pracownik już rozpoczął u niego pracę, w przypadku kontroli przez Państwowy Inspektorat Pracy może być on narażony na nawet 30 tysięcy złotych mandatu.

Jak skłonić pracodawcę do przygotowania umowy?

Pozycja nowego pracownika w firmie, który nie może doczekać się pisemnej umowy o pracę, jest trudna. Osoba, która dopiero co rozpoczyna zatrudnienie w danym miejscu, może mieć duże obawy w kwestii dochodzenia swoich praw, czując się niepewnie i obawiając się, że będzie to miało negatywne skutki. Największym problemem jest obawa o utratę zatrudnienia. Niestety brak umowy o pracę sprawia, że i tak zatrudnionemu brakuje poczucia stabilności. Jest to sytuacja, w której niestety może dochodzić do nadużyć ze strony pracodawcy oraz wprowadzania przez niego zmian w ustalonych warunkach na niekorzyść osoby zatrudnionej. Dlatego ważne jest, aby skłonić pracodawcę do uregulowania tej sytuacji. Jeśli rozmowy i prośby nie przynoszą efektów, warto pomyśleć o wsparciu prawnika.

Dobry prawnik prawo pracy

W trudnych sytuacjach niezbędna może okazać się profesjonalna pomoc. Każdy dobry prawnik od prawa pracy powinien pomóc w rozwiązaniu konfliktów z pracodawcą.

Profesjonalny doradca prawny na pewno pomoże Ci wybrać odpowiednią ścieżkę działania i może reprezentować Cię u pracodawcy w celu wynegocjowania nie tylko podpisania umowy jak najszybciej, co jest obowiązkiem każdego pracodawcy, ale także dodatkowego zadośćuczynienia za okres, w którym pracownik nie miał poczucia stabilności i pewności zatrudnienia. Wsparcie prawnika może okazać się bardzo ważne, jeśli nie wiesz, jak podejść do tej kwestii. Pomoże on Ci załatwić tę kwestię w optymalny dla Ciebie sposób, co pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę dużo nerwów i sporo stresu. Wsparcie prawnika w wyjaśnieniu takiej sprawy na pewno znacznie przyspieszy cały proces.

Kategoria: Prawo

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.