Co musisz wiedzieć o fumigacji palet drewnianych?

Każdy producent drewnianych artykułów wie, że drewno rządzi się swoimi prawami i należy o nie odpowiednio dbać. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku drewnianych palet, przy których brak odpowiedniej konserwacji może przynieść dużo problemów. Jednym z najpowszechniejszych sposobów na odpowiednie zabezpieczenie palet jest fumigacja. Zobaczmy więc co to takiego, jak się ją wykonuje i jakie problemy może przynieść jej brak.

Co to jest fumigacja?

Fumigacja to inaczej proces usuwania bakterii, szkodników i drobnych gryzoni z drewna palet. Jest ona wykonywana za pomocą specjalnych środków chemicznych – najczęściej przy użyciu dymu lub gazu. Jest więc ona swego rodzaju wędzeniem drewna, gdyż zazwyczaj fumigacji towarzyszy również większa temperatura.

Warto też dodać, że cały proces odkażania palet jest objęty specjalnymi przepisami Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC) i wiąże się ze specjalnym oznakowaniem mającym znaczenie w wielu sytuacjach.

Kiedy fumigacja ma znaczenie?

Stosowanie fumigacji odgrywa największą rolę przy transporcie międzynarodowym. Na granicach towar jest często sprawdzany i podobnie ma się rzecz z paletami. W ponad 200 krajach palety powinny być poddane fumigacji zgodnie ze standardem ISPM 15 wyznaczanym przez IPPC. Posiadają one wówczas specjalne oznakowanie i certyfikat, dzięki czemu podczas kontroli celnej towar można przewozić bez zbędnych komplikacji.

Co grozi za brak fumigacji?

Jeśli jednak palety nie są poddawane oczyszczeniu, a dzieje się tak w większości krajów Unii Europejskiej, gdyż tutaj fumigacja nie jest wymagana (z wyjątkiem Portugalii i Hiszpanii), to może to prowadzić do trudności takich jak:

  • Zatrzymanie towaru na granicy i albo zwrot do właściciela, albo jego konfiskacja, przez co w żadnym wypadku nie dotrze on do celu wysyłki.
  • Wymóg fumigacji w kraju zatrzymania co wiąże się z poniesieniem dużych kosztów i znacznym wydłużeniu czasu przesyłki.
  • Jeśli zostaną zauważone szkodniki na choć jednej palecie w przypadku dużej wysyłki kontenerowej, to cały kontener jest zatrzymywany, a nadawca płaci karę za całą przesyłkę.

Widać więc, że choć fumigacja nie jest wymagana, to jej brak może doprowadzić do dużych strat finansowych w tym nawet do bankructwa firmy. Warto więc poddać palety takiemu procesowi, gdyż przed wysyłką jest on mniej kosztowny i czasochłonny.

producent palet

Jak wygląda fumigacja?

Przyjrzyjmy się więc dokładnie samemu procesowi. Producent palet zgłasza się do firmy dokonującej fumigacji i dostarcza jej palety, które następnie są oczyszczane. Fumigację można przeprowadzić na kilka sposobów:

  • Pierwszym jest ogrzewanie palet do temp. 50° przez 30 min. Jest to najmniej szkodliwy sposób, który dodatkowo nie uszkodzi ewentualnego ładunku.
  • Następna jest dezynfekcja gazowa, czyli umieszczenie palet w sterylnym pomieszczeniu i opryskanie jej gazem. Sposób ten jest jednak niebezpieczny, więc zostaje wycofywany.
  • Ostatnią metodą jest okorowanie, czyli pozbywanie się kory drewna, co niweluje ryzyko ponownego pojawienia się szkodników. Jest ona również stosowana dodatkowo po każdej innej metodzie fumigacji.

Po całym procesie palety zostają oznakowane i odesłane do producenta.

 Jak oznaczane są palety po fumigacji?

Jak już wiadomo, jeśli drewniana paleta jest poddawana fumigacji we właściwy ze standardami sposób, wówczas otrzymuje specjalne oznaczenia. Zostają one wypalone w widocznym miejscu i składają się z następujących symboli:

  • Kodu ISO
  • Numeru nadawanego przez IPPC
  • Znaku sposobu zabezpieczania drewna (DB – obróbka kory; MB – użycie gazu; HT – obróbka cieplna)
  • Loga firmy dokonującej fumigacji
  • Kodu producenta preparatu

Takie same dane powinny się znaleźć na certyfikacie fumigacji i raporcie z całego procesu. Ponadto dokumenty te powinny zawierać pieczęć Instytutu Technologii Drewna by były uznane za autentyczne.

Fumigacja – wysyłka towaru na odkażonych i zabezpieczonych paletach

Jak więc można zauważyć, producenci palet drewnianych mają nie lada wyzwanie przed wysłaniem ich w transportowy obieg. Fumigacja palet, choć nie jest obowiązkowa w większości krajów, to jednak może bardzo wiele znaczyć, zwłaszcza przy przesyłkach międzynarodowych. Nie jest to długi czy skomplikowany proces, ale warto go wykonywać, by zminimalizować ryzyko jakichkolwiek strat finansowych i ze spokojem wysyłać towar na odkażonych i zabezpieczonych paletach.

Kategoria: Ciekawostki

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.