Audytor wewnętrzny – lepiej wybrać kurs czy studia podyplomowe?

Obecnie mnóstwo dobrze prosperujących przedsiębiorstw wprowadza systemy zarządzania ISO. W związku z tym ktoś musi je regularnie kontrolować. W taki sposób powstał nowy, bardzo dobrze płatny zawód Audytora Wewnętrznego. Na czym polega ten fach i jak najlepiej się go nauczyć?

Kim jest Audytor Wewnętrzny?

Praca Audytora Wewnętrznego polega na ciągłym poszukiwaniu nowych, lepszych metod, które usprawnią działalność przedsiębiorstwa i przyniosą osiąganie większych zysków. W tym celu taka osoba odbywa audyt w danej firmie. Takie działania regularne odwiedziny danej organizacji w celu kontroli sprawności działania ich systemu oraz ich zgodności z normami ISO.

Głównymi obowiązkami Audytora Wewnętrznego są obiektywne i niezależne od żadnej instytucji działania mające na celu zwiększenie korzyści dla danej organizacji. Proces działania audytora opiera się szczegółowej kontroli oraz oceny wielu różnych, często zależnych od siebie czynników, które składają się na końcowy raport. Dzięki jego pracy firma posiada niezbędne informacje,  które pomagają w objęciu właściwego kierunku działań i skutecznych kampanii rozwojowych.

Audytor wewnętrzny kurs

Audytor Wewnętrzny — wymagane kwalifikacje

Audytorem Wewnętrznym może zostać każdy. Jednak potrzebne jest specjalistyczne przeszkolenie z zakresu właściwego działania systemu zarządzania jakością ISO 9001 oraz posiadać certyfikat audytora wewnętrznego. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać takie kwalifikacje, jest specjalny kurs. Drugą opcją, która jest bardziej czasochłonna to studia na tym kierunku. Warto zatem przeanalizować dwie możliwości.

Audytor Wewnętrzny kurs

Ukończenie kursu pozwala na zarabianie dużych pieniędzy. Obecnie brakuje wielu specjalistów w danym fachu. W związku z tym powstały certyfikowane szkolenia, które pozwalają na szybkie i dokładne wyszkolenie eksperta w danej dziedzinie. Ten system edukacji świetnie sprawdza się w przypadku szkolenia Audytorów Wewnętrznych. Kurs przekazuje im całą niezbędną wiedzę umożliwiającą dokładne wykonywanie powierzonego zajęcia.

Czas trwania kursu

Jeżeli wybierzesz odpowiednie szkolenie, gdzie wiedzę przekaże Ci profesjonalista z danej dziedziny, to możesz nauczyć się fachu w parę dni. Kurs Audytora Wewnętrznego w zależności od stopnia zaawansowania może trwać nawet tylko jeden dzień.

Koszty związane z kursem

Na rynku obecnie jest wiele różnych systemów ISO. Do każdego z nich trzeba mieć inne szkolenie i posiadać różną wiedzę. Niektóre są bardziej złożone inne mniej. Ceny za profesjonalny kurs umożliwiający natychmiastowe zarabianie w fachu wahają się od około 800 zł do 4500 zł. Są to stosunkowo małe pieniądze, biorąc pod uwagę możliwości zarabiania, jakie otworzy przed Tobą szkolenie.

Audytor wewnętrzny kurs

Audytor Wewnętrzny studia

Wybranie studiów na kierunku Audytor Wewnętrzny to również ciekawa opcja. Niestety jest ona znacznie dłuższa i droższa, a po jej ukończeniu posiada się podobne uprawnienia, co po kursie.

Czas trwania studiów

W najlepszym przypadku studia będą trwały rok czasu. Składają się na to dwa semestry obydwa zakończone egzaminem w ramach studiów podyplomowych. Na tym kierunku masz do wyboru również studia trzy letnie.

Koszty studiowania

Ceny za rok studiowania są bardzo zróżnicowane. Jednak ich przedział zaczyna się od 5 tysięcy złotych, a kończy na około 12. Oczywiście jest to opłata roczna, więc w przypadku studiowania dłużej niż rok trzeba zapłacić nawet trzykrotnie więcej.

Kurs czy studia — co wybrać?

Decyzja należy do Ciebie. Jednak jeżeli chcesz w krótkim czasie i przyzwoitej cenie zdobyć zawód, który umożliwi Ci zdobycie wiedzy niezbędnej do wykonywania obowiązków audytora wewnętrznego, to wybierz kurs. Każda nowoczesna firma, która chce działać w zgodzie z aktualnymi normami ISO potrzebuje w swoich szeregach Audytora Wewnętrznego.

Z drugiej strony wybór studiów też jest ciekawy. Taka forma kształcenia jest znacznie dłuższa i droższa, jednak po odpowiednim wysiłku na pewno zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje.

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu przeprowadzania audytów wewnętrznych z roku na rok coraz bardziej rośnie. Wystarczy ukończyć kilkudniowy kurs i można cieszyć przyszłościowym i dobrze płatnym zawodem.

Kategoria: Usługi biznesowe, Wydarzenia

Sprawdź:

Jak działają karty-klucze do hotelu? Jak działają karty-klucze do hotelu?
Przepisy dotyczące pracy na wysokości – czy pracodawcy naprawdę znają swoje prawne obowiązki w zakresie ochrony swoich pracowników? Przepisy dotyczące pracy na wysokości – czy pracodawcy naprawdę znają swoje prawne obowiązki w zakresie ochrony swoich pracowników?
Urządzenie pomiarowe do maszyn z serii TMPO – co warto o nich widzieć Urządzenie pomiarowe do maszyn z serii TMPO – co warto o nich widzieć
Nauka ponownego oddychania po Covid – poznaj opinię ekspertów Nauka ponownego oddychania po Covid – poznaj opinię ekspertów
Opolski biznes w jednym miejscu.