Artroskopia stawu barkowego – w jakim celu się ją przeprowadza?

Artroskopia stawu barkowego – w jakim celu się ją przeprowadza?

Artroskopia stawu barkowego, to inaczej wziernikowanie, które służy do diagnostyki i leczenia chorób stawów bez ich klasycznego, operacyjnego otwierania. Dzięki specjalnej kamerce możliwe jest oglądanie stawu od wewnątrz, a użycie mikronarzędzi pozwala na ingerencję lekarza przeprowadzającego zabieg. Zazwyczaj na tego rodzaju badanie i jednocześnie leczenie kierowani są ci pacjenci, którym towarzyszy bliżej nieokreślony ból barku lub wiele innych problemów w jego obszarze.

Wskazania i przeciwskazania do artroskopii barku

Bolący bark, to pierwszy powód dla którego lekarze decyzją się na wykonanie artroskopii. Szczególnie, jeśli wcześniej poddany został on fizjoterapii, która jednak nie przyniosła żadnych skutków. Kolejnymi są inne nieskuteczne, a przedłużające się leczenia zachowawcze, uszkodzenia stożka rotatorów czy zaawansowane zwyrodnienia stawu barkowego. Artroskopię wykonuje się także w przypadku chęci naprawy uszkodzonych tkanek miękkich, usunięcia ciał obcych ze stawu, uwolnienia nerwu, naprawy złamań czy zwichnięć.

Z kolei przeciwwskazań do wykonania artroskopii jest na szczęście niewiele. Tu wymienia się uszkodzenie torebki tylnej stawu, zmniejszoną jego ruchomość, masywny uraz czy rozległą ranę w okolicy barku. Zabiegu nie można też wykonać w trakcie toczącej się infekcji ogólnoustrojowej czy w przypadku otyłości pacjenta, która uniemożliwiałaby dostęp artroskopu do stawu.

Przebieg artroskopii stawu barkowego

W ramach przygotowań do zabiegu, pacjenta należy ułożyć w pozycji półsiedzącej lub leżącej z chorą kończyną spoczywającą na specjalnie do tego przygotowanym wyciągu. Zazwyczaj podaje mu się również znieczulenie miejscowej, choć bywa że zastosowane zostaje także ogólne.

Artroskopia stawu barkowego polega na wykonaniu dwóch małych nacięć na skórze w okolicy wyrostka barkowego oraz na powierzchni przedniej barku. Do wnętrza stawy wprowadza się płyn w postaci soli fizjologicznej, który w dalszej kolejności pozwala na lepszy obraz struktur wewnątrzstawowych. Następnie lekarz do środka wprowadza również kamerkę i narzędzia badawcze, dzięki którym dokonuje oceny stawu i zabiegu rekonstrukcji lub resekcji, jeśli istnieje taka konieczność. Po wszystkim powstałe nacięcia zamyka się na pomocą szwów.

Przebieg rehabilitacji po artroskopii stawu barkowego

Rehabilitacja po artroskopii stawu barkowego trwa około pół roku. Przez pierwsze 2 tygodnie zaleca się usztywnienie barku, a w przypadku bólu – łykanie środków uśmierzających. Na dolegliwości takie, jak obrzęk stawu stosuje się z kolei okłady chłodzące. Do tego najodpowiedniejsze są kostki lodu zawinięte w czysty materiał bądź specjalnego przeznaczenia żel do wielokrotnego stosowania.

Po artroskopii można również powoli i systematycznie wprowadzać ćwiczenia barku. Z początku delikatne rozciągające i pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową, poprawiające stabilizację i elastyczność oraz czucie. Z czasem intensywniejsze i bardziej wymagające.

Nie musimy jednak uważać na siebie tak, jak po klasycznej operacji, co z pewnością jest największą zaletą artroskopii. A małe nacięcie, mniejsza bolesność, dość krótka hospitalizacja i szybki czas powrotu do pełnej sprawności, to kolejne zalety które przemawiają na jej korzyść.

Artroskopia stawu barkowego – prywatnie czy w ramach NFZ?

Mimo, że artroskopia stawu barkowego jest refundowana i można przeprowadzić ją w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to jednak czas oczekiwania może zniechęcać. Na zabieg czeka się bowiem nawet kilka lat. Głównie z tego powodu pacjenci decydują się raczej na przeprowadzenie go w prywatnej klinice.

Kiedy i nam przyjdzie zapisać się na zabieg, spróbujmy więc najpierw dowiedzieć się z jakim czasem oczekiwania się to wiąże. We Wrocławiu w Klinice „Na Grobli” możemy zapisać się zarówno na zabieg NFZ, jak i ten wykonywany prywatnie. Jeśli więc kolejka okaże się zbyt długa, a my dysponujemy pieniędzmi, które możemy przeznaczyć na zabieg – zapytajmy o szczegóły tego, wykonywanego w ramach prywatnych praktyk.

Wrocławska klinika cieszy się dobrą opinią z powodu nowatorskiego podejścia do leczenia i sprzętów najwyższej jakości. W przypadku artroskopii jest to szczególnie ważne, bo zabieg choć nie będący operacją jest jednak ingerencją w nasze ciało i przy nieodpowiednim wykonaniu grozi zakażeniami, nadmiernym krwawieniem czy uszkodzeniem naczyń krwionośnych lub nerwów.

Kategoria: Zdrowie

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.